DOLAR 19,0610 0.03%
EURO 20,7158 0.12%
ALTIN 1.204,02-0,10
BITCOIN 522964-2,78%
İzmir
15°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:36

İMSAK'A KALAN SÜRE

Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Ve Türleri Nelerdir?
  • haber-ler
  • Diğer
  • Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Ve Türleri Nelerdir?

Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Ve Türleri Nelerdir?

Saray edebiyatı ya da eski edebiyat olarak bilinen divan edebiyatı oldukça sanatlı ve kendine özgü süsü olan bir edebiyat türü olarak bilinmektedir. Divan edebiyatı adını almasının en büyük sebeplerinden biri olarak şairlerin şiirlerinin toplandığı kitaplara divan adı verilmesinden gelmektedir. Bir diğer taraftan divan edebiyatı tabirlerinin araştırmacılar tarafından gelişme gösterdiği bilinmektedir. Dili oldukça ağırdır ve sanatlıdır. Divan edebiyatı hakkında merak edilen konulardan biri nazım türleri ve biçimleri olarak bilinmektedir. Peki divan edebiyatı nazım biçim ve türleri nelerdir detayları ile derledik.

ABONE OL
Nisan 5, 2022 14:49
Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Ve Türleri Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Divan edebiyatı, oldukça ağır ve ağdalı bir dile sahip olan bir edebiyat türü olarak bilinmektedir. Havas edebiyatı, yüksek zümre edebiyatı, eski edebiyatı ya da enderun edebiyatı gibi isimleri de bulunmaktadır. Divan Edebiyatı Nazım Biçimleri Nelerdir?
Nazım birimi edebiyat içerisinde olan diğer konular arasında yer alır. Şiiri meydana getiren kümelere denilen nazım birimi nazım şekillerini belirleme amacı ile ölçü olarak da kullanılır. Şiir içerisinde bulunan en küçük nazım birimi de mısra olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra beyit, bent, dörtlük gibi nazım birimleri de bulunur. Nazım biçimi ise uyak örgüsü, nazım birimi ve konusuna bağlı olarak özellikler göstermesine nazım biçimi adı verilir. Halk edebiyatının yanı sıra Divan edebiyatında da kullanıldığı görülen nazım biçimleri gazel, kaside, mesnevi, terbi, rubai, murabba, müseddes, mehammes olarak farklı türlerde görülmektedir. Bunların yanı sıra Tanzimat sonrasında batının da etkisi ile beraber farklı nazım biçimleri kullanılmıştır. Bunların içinde terza – rima, son ve serbest müstezat gibi nazım biçimi bulunur.
Divan Edebiyatı Nazım Türleri Nelerdir? Divan edebiyatı nazım türleri arasında ise beyit, mısra, gazel, mesnevi, kıta ve kaside bulunmaktadır. 6 türe ayrılan bu nazım türleri şu şekilde açıklanabilir: 1. Beyit: Şiir içerisinde iki cümleye verilen ad olarak bilinir. 2’li cümleler şeklinde ele alınmaktadır. 2. Mısra: Şiirde yer alan tek bir cümle olarak açıklanabilir. 3. Gazel: Doğa, ayrılık ve aşk gibi konuların işlenmiş olduğu şiirler içerisinde yer alan nazım biçimi olarak bilinir. 4. Mesnevi: Birinin övülmesi amacıyla ya da terci mahcup etme amacı ile yazılan nazım biçimi olarak bilinir. 5. Kıta: Toplumsal ya da felsefi konuların yer aldığı nazım biçimidir. 2 ya da daha fazla beyitin bir araya gelmesi şeklinde yazılmaktadır. 6. Kaside: Eski tarihlerin ele alınarak yazıldığı nazım türü olarak bilinir. İran edebiyatında meydana gelmiştir. 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r