DOLAR 31,5806 0.02%
EURO 34,3452 0%
ALTIN 2.144,44-0,19
BITCOIN 21699838,57%
İzmir
13°

ŞİDDETLİ YAĞMUR

06:01

İMSAK'A KALAN SÜRE

MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün’e konuştu: İsrail’in nihai hedefi Türkiye!

MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün’e konuştu: İsrail’in nihai hedefi Türkiye!

ABONE OL
Ocak 23, 2024 04:45
MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün’e konuştu: İsrail’in nihai hedefi Türkiye!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsrail’in esas amacının Gazze Şeridi’ni Filistinlilerden temizlemek olduğunu belirten MHP Lideri Bahçeli, “Kurulması hedeflenen büyük İsrail devleti projesine göre Nil’den Fırat’a kadar sözde vaat edilmiş topraklara sahip olmak istiyorlar. Bu hedefin nihai aşaması da Türkiye’dir” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli Türkgün’e konuştu: İsrail’in nihai hedefi Türkiye!
tipobetm.com
Röportaj: Kadir YILDIZ

İsrail’in esas amacının Gazze Şeridi’ni Filistinlilerden temizlemek olduğunu belirten MHP Lideri Bahçeli, “Kurulması hedeflenen büyük İsrail devleti projesine göre Nil’den Fırat’a kadar sözde vaat edilmiş topraklara sahip olmak istiyorlar. Bu hedefin nihai aşaması da Türkiye’dir” dedi.
tipobetm.com
TERÖR DEVLETİ

Gazze’ye yönelik saldırılara değinen MHP Lideri Bahçeli, savaş ve insanlık suçu işleyen İsrail’in terör devleti olduğunu söyledi. Başbakan Netanyahu ve yönetiminin Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini belirten Bahçeli, “Gönderilen binlerce dilekçenin peşi bırakılmamalı. Netanyahu tıpkı Sırp General Ratko Mladiç gibi ömür boyu hapse mahkûm edilmeli” dedi.

AMAÇLARI BAŞKA

İsrail’in temel amacının Gazze’nin ve Batı Şeria’nın Filistinlilerden arındırılması olduğunu belirten Bahçeli, “Meselenin can alıcı noktası da büyük İsrail devletinin kurulma projesidir. Nil’den Fırat’a kadar sözde vaat edilmiş topraklara hâkimiyet kurmak, İsrail’in inanç bazlı ve tarihi arka planı olan bir hedefidir. Bu hedefin nihai aşaması da Türkiye’dir” diye konuştu.

HAMAS HALKINI SAVUNUYOR

Türkiye’nin Hamas’a bakışını eleştirenlere tepki gösteren Bahçeli, “ABD önce sırtını sıvazlayıp üstümüze saldığı teyitli ve tescilli terör örgütlerinin hesabını versin. PKK-PYD-YPG-FETÖ’yü kim himaye ediyor? Bize göre Hamas halkını savunuyor. Terör örgütü arayanlar, elini tutup silah ve mühimmat verdiği bölücü hainlere bakmalıdır” ifadelerini kullandı.

ZALİMİN KARŞISINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistinli kardeşlerimize tercüman olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Türkiye haktan ve hakikatten yanadır. Zalimin karşısında, mazlumun yanındadır. İsrail-Filistin arasında iki devletli bir çözümden başka seçenek yoktur. Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları temelinde, bağımsız bir Filistin devletinin kurulması şarttır” açıklaması yaptı.

BOZKURTLAR GÖREVE HAZIR

Bahçeli, “Adına ister Gönüllü Kudüs Sevdalıları densin, isterse de Gönüllü Kudüs Bozkurtları, zulmün karşısındadır, nitekim kahramanlar ihtiyaç hasıl olursa Zeytin Dağı’ndan Kudüs’e bakmasını, Gazze’deki bebekleri cesaretleriyle muhafaza etmesini bileceklerdir. Bu sözlerimden kim ne anlamak istiyorsa onu anlasın. İlk kıblemizin şerefini korumak yeri gelirse görevimizdir. Buna da hazırız” dedi.

devlet-bahceli12

TÜRKGÜN: Efendim yoğun bir gündemin içindeyiz. Böylesi bir ortamda ilk sorum İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları olacak.

Acaba ateşkes ne zaman olabilir? Masumların ölümü ne zaman son bulabilir?

DEVLET BAHÇELİ: Ateşkesin hemen olması, bunun da fevkinde kalıcı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir barışla pekiştirilmesi acil bir ihtiyaçtır.

Geçici ateşkesin çözüm olmadığı ortada. Üstelik 7 günlük insani aranın hitamında İsrail kanlı saldırılarına yenilerini ekledi.

Yine çok sayıda Filistinli katledildi. Üzüntümüz tarifsiz. Öfkemiz tanımsız ve tahditsiz.

7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Gazzeli mazlumların oluk oluk kanı dökülüyor.

Biraz vicdanı, biraz insafı, biraz izanı, biraz da insani değeri olan hiç kimse İsrail’in korkunç saldırılarına duyarsız ve duygusuz kalamaz.

Gazze’de vahşet kol geziyor. Cinayet otomatiğe bağlanmış.

Yıkılmış, yakılmış, yerle bir edilmiş ve harap bitap düşmüş bir şehrin adeta iniltileri duyuluyor.

Göz göre göre hem savaş suçu hem de insanlık suçu işleyen haydut bir devletle karşı karşıyayız.

İki aydır bebekler, çocuklar, kadınlar, diğer savunmasız Filistinliler bombaların hedefi oluyor.

İsrail güvenli diyerek sivilleri sürdüğü Gazze’nin güneyine karadan saldırdı. Katliama hız verdi.

Çok acıklı sahneler yaşanıyor.

Toza toprağa bulanmış, yüzü gözü kan içinde olan sabilerin çırpınışları, anaların feryatları, arşa yükselen beddualar inanıyorum ki terör devleti İsrail’i mahvı perişan edecektir.

Ateşkes rejimi derhal tesis edilmelidir. İki tarafta ellerini tetikten çekmelidir. İtidal ve sükûnet mutlaka hayata geçmelidir.

TÜRKGÜN: İsrail’in amacı nedir?

DEVLET BAHÇELİ: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, savaşlar ve çatışmalar politik hedeflere göre şekillenir.

Meşhur bir anlatımla söyleyecek olursak, savaş siyasetin başka araçlarla devamı dışında bir şey değildir.

İsrail’in temel amacı Gazze’nin ve Batı Şeria’nın Filistinlilerden arındırılmasıdır.

Hamasla savaş kisvesi altında bir halkın sürgün edilmesi ve soykırıma tabi tutulması için bütün şiddet yöntemleri kullanılmaktadır.

Son günlerde, Mossad’ın Türkiye’deki Hamas üyelerine örtülü operasyon yapacağı iddialarını dikkatle analiz ve takip etmek, eğer böylesi bir teşebbüs olursa da karşılıksız ve cevapsız bırakmamak için bütün tedbirleri almak güvenliğimiz ve iç huzurumuz açısından mecburiyettir.

Türkiye’de suikast planlayan casuslar doğduklarına pişman edilmelidir.

İsrail, Filistin topraklarını yutmak, Filistinlileri yerinden yurdundan çıkarmak için küresel destekli bir saldırı mekaniğini devamlı ilerletmektedir.

ABD Başkan Yardımcısı buna izin vermeyeceklerini söylese de ikna edici olmadı.

Çünkü İsrail, ABD olmadan bir hiçtir. Şu anda atılan her bombanın, canı alınan her Filistinli’nin vebali aynı zamanda ABD’nin üzerindedir.

Meselenin can alıcı noktası da büyük İsrail devletinin kurulma projesidir.

Nil’den Fırat’a kadar sözde vaat edilmiş topraklara hâkimiyet kurmak, İsrail’in inanç bazlı ve tarihi arka planı olan alçak bir hedefidir.

Bu hedefin nihai aşaması Türkiye’dir.

İsrail Ortadoğu’ya tutunup yayılma istidadı gösteren 75 yıllık bir kanser hücresidir.

Netenyahu canidir, bebek katilidir.

Siyonizm tehdidinin şu anda ki taşıyıcı bedenidir ve insanlığa doğrultulmuş namludur.

Gerçi İsrail halkı da artık Netenyahu’nun uykularını kaçırmaktadır.

Toplumsal tepki ve itirazlar yükseliş halindedir.

İsrail yönetiminde çatlak seslere, muhalif tepkilere şahit olunmaktadır.

Savaş Kabinesi’den bir bakanın Netenyahu’yu sert sözlerle eleştirmesi medyaya kadar yansımıştır.

Netenyahu köşeye sıkışmıştır.

Ve canını aldığı, kanını döktüğü masumların vakti ve saati geldiğinde misliyle bedelini ödeyecektir.

TÜRKGÜN: Bu kapsamdaki beklenti ve tahmininizi öğrenebilir miyim?

devlet-bahceli12

DEVLET BAHÇELİ: Netenyahu ve yönetimi Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde mutlaka yargılanmalıdır.

Türkiye bu hususta cesur ve öncü bir rol oynamaktadır.

Binlerce dilekçe, tevsik edilmiş belge ve bulgularla birlikte Lahey’e gönderilmiştir.

Bu işin peşi bırakılmamalıdır.

21’inci yüzyılda sayıları 16 bini aşan savunmasız ve sivil insanı öldürmenin mutlaka hukuki ve cezai bir sonucu olmalıdır.

Öngörüm şudur ki, Netenyahu, tıpkı Miloseviç ve Ratko Mladiç gibi yargılanacaktır.

Bosna’da soykırım, savaş ve insanlığa karşı suç işleyen ve sonuçta da cezalandırılan canilerle Netenyahu arasında hiçbir fark yoktur.

TÜRKGÜN: Türkiye’nin Hamas’a bakışı eleştiriliyor. En son ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı bundan endişe duyduklarını açıklamış. Sizin görüşünüzü merak ediyorum.

DEVLET BAHÇELİ: ABD önce sırtını sıvazlayıp üstümüze saldığı teyitli ve tescilli terör örgütlerinin hesabını versin!

PKK-PYD-YPG-FETÖ’yü kim himaye ediyor? Bu terör örgütlerinin arkasında duran hangi ülke?

ABD’nin, PKK-YPG ile yanak yanağa vermesi, FETÖ’yü Pensilvanya’da pışpışlayıp koruma altına alması, bunlarla ihanet ve cinayet ittifakının içine girmesi inkar edilemez bir husumet alameti değil mi?

Hamas’a terör örgütü gözüyle bakılması yanlıştır, art niyetliliktir, iki yüzlülüktür.

Hamas’ın çok yönlü değerlendirilmesi başka, terör örgütü yaftası vurmak başkadır.

ABD’nin PKK-PYD-YPG-FETÖ başta olmak üzere terör örgütleriyle ilişkisi milletimizi ve beşeriyeti kaygılandırmaktadır.

Bu ülkenin terör örgütleriyle arasına mesafe koyması müttefiklik namusu adına tarihi, hukuki ve demokratik sorumluluğudur.

Bize göre Hamas halkını savunuyor.

Terör örgütü arayanlar elini tutup silah ve mühimmat verdiği bölücü hainlere bakmalıdır.

TÜRKGÜN: Size göre İslam ülkelerinin duruşu ve takip ettikleri siyasetleri etkili mi?

MHP_6036 (1)

DEVLET BAHÇELİ: Bu soruya hiç düşünmeden olumlu cevap vermeyi çok isterdim. Ancak geldiğimiz bu aşamada Arap ve İslam ülkelerinin yeterli ve tesirli siyasetten mahrum olduklarını düşünüyorum.

İki aydır mazlumlar katlediliyor, bu süre zarfında sadra şifa olacak türden Türkiye ve biraz da Katar dışında hangi ülkenin sesi duyuldu ki! İnsani yardım konusunda bile arzulanan gelişmeler maalesef yaşanmadı.

Gerçi İslam İşbirliği Teşkilatı’yla Arap Ligi’nin Riyad Zirvesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın gayret ve girişimleriyle önemli kararlar alındı.

Mesela, Filistin topraklarındaki işgalci yerleşimciler ilk kez terörist olarak tanımlandı. İsrail’in Gazze’ye saldırılarının misilleme veya meşru müdafaa gibi bahanelerle maskelenmesi reddedildi.

Bunun yanında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden, derhal kesin ve bağlayıcı bir karar alarak, saldırganlığı sona erdirme ve müstemlekeci işgalcilerin uluslararası hukuku, uluslararası insancıl hukuku ve tüm uluslararası meşruiyet kararlarını ihlal eden faaliyetlerini sona erdirmesi talep edildi.

Elbette yapılması gereken daha pek çok şey de vardır. Türkiye gerek diplomasi ataklarıyla, gerek diyalog kanalları açarak, gerek uluslararası toplumu harekete geçirecek muazzam ve haklı bir mücadele yürütmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız çok boyutlu, aktif, ahlaki ve tarihi değerlerle perçinlenmiş çabalarıyla Filistinli kardeşlerimize tercüman olmaktadır. Türkiye haktan ve hakikatten yanadır. Zalimin karşısında, mazlumun yanındadır. Milliyetçi Hareket Partisi olarak Cumhurbaşkanımızın ve Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin sonuna kadar yanındayız.

TÜRKGÜN: Geçtiğimiz günlerde paylaştığınız bir sosyal medya mesajında “Gönüllü Kudüs Sevdalıları”nın göreve hazır olduğundan bahsettiniz. Biraz açar mısınız?

DEVLET BAHÇELİ: Gazze’de bir soykırım var mı? Maalesef var. Acımız ortak mı? Kuşkusuz ortak.

Müslümanlar kardeşimiz değil mi? Evet, kardeşimiz. Kudüs bizim ilk kıblemiz, mukaddesatımızın onuru değil mi? Elbette öyle.

4 asır hakimiyetimiz altında huzur ve barış içinde var olan topraklar bugün felaketin yörüngesine sabitlenmiş durumda.

Adına ister Gönüllü Kudüs Sevdalıları densin, isterse de Gönüllü Kudüs Bozkurtları, Türk milletinin tarihi ve meşru refleksi haksızlığın ve zulmün karşısındadır.

Kahramanlar ihtiyaç hasıl olursa Zeytin Dağı’ndan Kudüs’e bakmasını, Gazze’de ağızlarından kan damlayan bebekleri cesaretleriyle muhafaza etmesini bilecekler, bunu da başaracaklardır.

Bu sözlerimden kim ne anlamak istiyorsa onu anlasın.

İlk kıblemizin şerefini korumak yeri gelirse görevimizdir. Buna da hazırız.

TÜRKGÜN: İsrail-Filistin arasındaki çözümün yol haritası nasıl olmalıdır?

DEVLET BAHÇELİ: Öncelikle iki devletli bir çözümden başka seçenek yoktur. Başkenti Doğu Kudüs olan, 1967 sınırları temelinde, bağımsız ve coğrafi bütünlüğü güvenceye alınmış Filistin devletinin kurulması tarihen ve hukuken ertelenemez bir zorunluluktur.

Uluslararası toplumun bunu yavaş da olsa kabullenmeye başladığı anlaşılmaktadır. Filistin huzura ve dirliğe kavuşmadan Ortadoğu’nun ve dünyanın güvenliğinden ve barışından söz etmek akıl işi değildir.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın yanı sıra İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların yeni bir küresel savaş riskini kamçıladığı, artan gerilimin taşınması çok zor bir noktaya kadar genişlediği gözlerden kaçırılmamalıdır.

Medeniyetler, milletler ve dinler arasındaki sathi cepheleşmenin sonu silahlı mücadeleye dönüş yaptığı takdirde korkunç ve kahredici bir tablo ortaya çıkacaktır.

Bunun önüne geçmek küresel vicdanın sorumluluğudur.

Barışın kaybedeni olmaz. Yaşanabilir, adil, hakkaniyetli, barışçıl, eşitlikçi, hür bir dünyanın istikrar içinde varlığı her toplumun, her ülkenin görevi olmalıdır. Bu da her devletin çıkarınadır.

Ayrıca İsrail, Gazze’deki yıkımlardan dolayı tazminat ödemelidir. İsrail’in elindeki nükleer başlıklı silahların uluslararası gözlemciler aracılığıyla tespiti de yapılmalıdır.

Şayet Gazze’nin güvenliğini sağlamak gündeme gelirse bunu ya Türkiye ya da İslam ülkelerinin katılım ve katkısıyla teşkil edilecek barış gücü bu görevi yerine getirebilecektir.

Hayatını kaybeden Filistinli mazlumlara Cenab-ı Allah’tan rahmetler niyaz ediyor, yaralılara şifalar diliyorum.

İsrail mezalimini nefretle lanetliyorum. Kalbimiz kardeşlerimizle bir ve beraber atmaktadır. Yerimiz ve tarafımız da haktan yanadır.

 

YARIN: TÜRKİYE YÜZYILI’NA DAMGA VURACAĞIZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Bağcılar masaj Bahçelievler masaj Bakırköy masaj Bandırma masaj Başakşehir masaj Başiskele masaj Batıkent masaj Bayraklı masaj Bayrampaşa masaj Belek masaj Bergama masaj Beşiktaş masaj Beykoz masaj Beylikdüzü masaj Beyoğlu masaj Beypazarı masaj Beyşehir masaj Biga masaj Bilecik masaj Bodrum masaj Bornova masaj Buca masaj Büyükçekmece masaj Çan masaj Canik masaj Çankaya masaj Çarşamba masaj Çatalca masaj Çaycuma masaj Çayırova masaj escort Çanakkale escort Çorum escort Denizli escort Düzce escort Edirne escort Erzurum escort Eskişehir escort Gaziantep escort Giresun escort Hatay escort Beyşehir escort Biga escort Bigadiç escort Birecik escort Bodrum escort Bornova escort Bosna escort Boyabat escort Buca escort Bulancak escort Bünyan escort Burhaniye escort Büyükçekmece escort Çan escort Canik escort Çankaya escort Çarşamba escort Çatalca escort Çayeli escort Çekmeköy escort Çerkezköy escort Çeşme escort Ceyhan escort Çiğli escort Çihanbeyli escort Çine escort Çivril escort Çorlu escort Çubuk escort Çukurova escort Çumra escort Dalaman escort Darıca escort Davutlar escort Demetevler escort Develi escort Didim escort Dikili escort Dinar escort Doğanşehir escort Dörtyol escort Döşemealtı escort Dulkadiroğlu escort Düziçi escort Edremit escort Efeler escort Elbistan escort Elmadağ escort Elmalı escort Emirdağ escort http://www.escortperl.com Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağrı escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Ankara mutlu son masaj İstanbul mutlu son masaj İzmir mutlu son masaj Bursa mutlu son masaj Antalya mutlu son masaj Konya mutlu son masaj Kocaeli mutlu son masaj Tekirdağ mutlu son masaj Muğla mutlu son masaj Eskişehir mutlu son masaj Aydın mutlu son masaj Mersin mutlu son masaj Yalova mutlu son masaj Çanakkale mutlu son masaj Kütahya mutlu son masaj Balıkesir mutlu son masaj Samsun mutlu son masaj Kayseri mutlu son masaj Sakarya mutlu son masaj Manisa mutlu son masaj Hatay mutlu son masaj Gaziantep mutlu son masaj Trabzon mutlu son masaj Sivas mutlu son masaj Denizli mutlu son masaj Isparta mutlu son masaj Aksaray mutlu son masaj Afyon mutlu son masaj Erzurum mutlu son masaj Düzce mutlu son masaj Çorum mutlu son masaj Elazığ mutlu son masaj Zonguldak mutlu son masaj Tokat mutlu son masaj Batman mutlu son masaj Ordu mutlu son masaj Malatya mutlu son masaj Kahramanmaraş mutlu son masaj Şanlıurfa mutlu son masaj Adana mutlu son masaj Amasya mutlu son masaj Edirne mutlu son masaj Kastamonu mutlu son masaj Van mutlu son masaj Uşak mutlu son masaj Diyarbakır mutlu son masaj Giresun mutlu son masaj Yozgat mutlu son masaj Rize mutlu son masaj Gaziantep escort Sakarya escort İstanbul escort Kıbrıs escort Adana escort Bilecik escort Düzce escort Aksaray escort Afyon escort Denizli escort Sakarya escort Karabük escort Bornova escort Mecidiyeköy escort İzmit escort Marmaris escort Kuşadası escort Malatya escort Eskişehir escort Samsun escort Hatay escort Mersin escort Kocaeli escort Gaziantep escort Konya escort İzmir escort İstanbul escort Ankara escort Bursa escort Antalya escort Adana escort Kayseri escort Alanya escort Bodrum escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Arnavutköy escort Ataşehir escort Başakşehir escort Esenler escort Esenyurt escort Fatih escort Gaziosmanpaşa escort Kağıthane escort Kartal escort Küçükçekmece escort Maltepe escort Sarıyer escort Pendik escort Sultangazi escort Ümraniye escort Zeytinburnu escort Adapazarı escort Aksu escort Anamur escort Antakya escort Atakum escort Belek escort Beykoz escort Buca escort Çankaya escort Çorlu escort Dalaman escort Edremit escort Erdemli escort Gaziemir escort Gazipaşa escort Gölcük escort Gümbet escort Gümüşlük escort İlkadım escort İnegöl escort İskenderun escort Karşıyaka escort Kaş escort Kavaklıdere escort Keçiören escort Kepez escort Konak escort Konyaaltı escort Köyceğiz escort Menderes escort Menemen escort Menteşe escort Mezitli escort Ödemiş escort Odunpazarı escort Osmangazi escort Pamukkale escort Şahinbey escort Serdivan escort Seyhan escort Side escort Şile escort Silifke escort Silivri escort Tarsus escort Tire escort Torbalı escort Toroslar escort Turgutreis escort Yalıkavak escort Bandırma escort Çerkezköy escort Kahramankazan escort Elbistan escort Milas escort Polatlı escort Çarşamba escort Ceyhan escort Nazilli escort Söke escort İznik escort Susurluk escort Melikgazi escort Yıldırım escort Bafra escort Akçaabat escort Salihli escort Akhisar escort Soma escort Turgutlu escort Yatağan escort Köyceğiz escort Merzifon escort Lüleburgaz escort Sandıklı escort Gelibolu escort Çan escort Dörtyol escort