DOLAR 19,0168 -0.01%
EURO 20,3965 0.58%
ALTIN 1.208,53-0,63
BITCOIN 527182-0,22%
İzmir
15°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Son dakika: Bakan Koca güzel haberleri art arda sıraladı

Son dakika: Bakan Koca güzel haberleri art arda sıraladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sevindiren açıklama geldi. Koca 'Allah o zor günleri semtimize uğratmasın' deyip hastanelerdeki son durumu paylaştı.

ABONE OL
Nisan 14, 2022 22:21
Son dakika: Bakan Koca güzel haberleri art arda sıraladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yurt genelinde 804 hastanenin yoğun bakımında Covid hastası olmadığını duyurdu.Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm Türkiye’de, yoğun bakımında bir tek Covid hastası olmayan hastane sayısı 804. Yatan Covid hasta sayısı ‘Sıfır’ olan hastane sayımız ise 519. Allah o zor günleri semtimize uğratmasın” dedi. 
BAŞHEKİM DUYURDU
Rize’de 10 koronavirüs servisinden 8’i kapandıHaberi Görüntüle
KOVİD YOĞUN BAKIMLARI TEK TEK KAPANIYOR! CERRAHPAŞA’DA TEK HASTA KALDI 
Öte yandan Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, pandeminin başından bu yana yoğun bakımlardaki hasta sayılarında neredeyse en düşük noktaya ulaşıldığını söyledi. Türkiye’nin en büyük pandemi merkezlerinden Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden gelen fotoğraflar sevindirdi.�’COVİD-19 SERVİS SAYIMIZ 1’E DÜŞTÜ’RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, pandeminin bitmediğini fakat çok güzel gelişmeler yaşandığını belirterek, “Gerek bizim ilimizde gerek komşu illerde ve Türkiye genelinde de oranların düştüğünü biliyoruz. Şu an itibarıyla bizim 6 hastamız var. Covid-19 servis sayımız 1’e düşmüş durumdayız. Yine yoğun bakımda da 3 tane hastamız var. Bu rakamlar çok daha fazlaydı. 550 yataklı hastanemizin 100 yatağını Covid hastaları için ayırmıştık. Covid’in pik yaptığı dönemde yoğun bakımlarımızın da 3 tanesini bu hastalar için ayırmıştık. Yatış problemi yaşıyorduk. Şu anda bugünler; 2 yıldır bir sağlık yöneticisi olarak, vatandaş olarak özlemle aradığımız, mutlu olduğumuz günler. Çünkü artık bizi herhangi bir klinikten, acilden veya çevreden ‘Yer bulamıyoruz’ diye arayan telefonlarımız yok, bu anlamda mutluyuz” diye konuştu.SON AŞIDAN SONRA ‘6 AY’ UYARISIVatandaşlara aşı takvimine uymaları gerektiğini hatırlatan Doç. Dr. Demiral, “Bir süre daha hastalarımıza ve vatandaşlarımıza aşılamayı öneriyoruz. Aşılamayı bakanlığımız da öneriyor, tavsiye ediyor. Özellikle son aşıdan itibaren 6 ay geçen hastalarımıza, tekrardan bir doz aşı yaptırması bizim için elzem. Bizler sağlık yöneticisi olarak kendi takviminizi takip ediyoruz. Uygun süre geldiğinde tekrar aşımızı yaptıracağız” dedi.Pandemide çok planlı bir şekilde mücadele edildiğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Sabri Balık da “Uzun bir Covid-19 süreci yaşadık. Servislerde yoğun şekilde Covid-19 hastaları yatırıldı. Hastanenin bütün enerjisi, Covid-19 ve acil hastalara verildi. Tüm ekip olarak, bu süreçte herkes oldukça yoruldu. Şu aşamada tekrar servislerimize döndük, elektif hastaları kabul etmeye başladık. Şu an her şey kontrol altında” ifadelerini kullandı.‘2 YIL ÇOK YOĞUN BİR ŞEKİLDE ÇALIŞTIK’Göğüs ve Genel Cerrahi Servisi Sorumlu Hemşiresi Fatma Macit ise “23 Mart 2020’de bizim servisimiz Covid-19 servisine çevrildi. 2 yıldır aktif bir şekilde Covid-19 servisinde çalışıyoruz. Gerekli eğitimlerimizi aldık. 2 yıl çok yoğun bir şekilde çalıştık. Yeri gelince yer kalmadığı için hastalar çift yatmak zorunda kaldı, kayıplar yaşadık. Aşının desteği ile bugüne geldik. 2 yıl sonra Covid-19 servisimiz kapandı. Yine eskisi gibi göğüs ve genel cerrahi olarak çalışmaya başladık, çok mutluyuz” dedi.   

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r